Podróż do Japonii, czyli Żabki poznają świat

 

IMG 20180315 100332Ciekawość świata, chęć poznawania różnych kultur i obyczajów to niezwykła cecha, która rozwija w dzieciach otwartość i tolerancję. W celu kształtowania powyższych umiejętności dzieci z grupy Żabki  „podróżują” do różnych krajów. Tym razem odwiedziliśmy Japonię. Jeden dzień na poznanie tego niezwykłego, orientalnego kraju to niewiele, dlatego też tym razem najbardziej skupiliśmy się na sztuce i tradycji. Już od rana każdego przedszkolaka witała Japonka (p. Ania) tradycyjnym ohayō oraz kon'nichiwa.

Zajęcia rozpoczęły się od stworzenia przez dzieci wspaniałej galerii, w której nie zabrakło japońskich specjałów, przyborów, czasopism, elektronicznych wynalazków, robotów, a także elementów garderoby. Następnie obejrzeliśmy film o Japonii, jej kulturze i tradycjach. Dowiedzieliśmy się co to jest orgiami i ikebana, dzieci próbowały samodzielnie stworzyć niezwykłe dzieła z papieru. Poznaliśmy pismo japońskie i próbowaliśmy odczytać swoje imiona w tym języku. Chłopcom spodobała się prezentacja sztuk walki, takich jak sumo, czy karate, ale najbardziej zafascynowali się robotami i japońskimi samochodami. Dziewczynki natomiast podziwiały piękne kwieciste ubrania, wachlarze i przymierzały buty, tzw. japonki.

Oczywiście podróż po Japonii nie mogła się obyć bez degustacji tradycyjnych japońskich przysmaków, t.j. sushi, sos sojowy, wasali, czy makaron ryżowy, ale poza tym próbowaliśmy również naszych krajowych produktów o smaku wiśni, aby utrwalić dzieciom powszechnie znaną nazwę Japonii, czyli Kraj kwitnącej wiśni.

Na koniec poznaliśmy różne ciekawostki, np. o tym, iż w Japonii arbuzy mają kształt sześcianu, a najpopularniejszymi przysmakami wśród młodzieży są napój Fanta i baton Kitkat. Kolorowaliśmy także Japonkę oraz flagę jej kraju, a pożegnaliśmy się piosenką Qndel oraz zwrotem sayōnara.

Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejną podróż, a do Rodziców kierujemy ogromne Arigatō za pomoc w realizacji zajęć.

Pierwszy Dzień Wiosny

W dniu 21 marca tradycyjnie, jak co roku w Przedszkolach Niepublicznych „Bajkolandia” i „Smerfolandia” w Lubawie obchodziliśmy pierwszy Dzień Wiosny. Tym razem powitaliśmy tę piękną porę roku na sportowo, uczestnicząc w Wiosennej Olimpiadzie Sportowej. 

Nasze przedszkolaki już od samego rana przygotowywały się do zręcznościowych zmagań i konkurencji. Przedstawiciele każdej z grup uczestniczyli w zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się właśnie pory roku, takich jak np. omiń kałużę, rzut do celu, wyścig mrówek i żabek czy też rozpoznawanie poprzez dotyk wybranego sprzętu sportowego. 

Wszystkie przedszkolaki z przejęciem kibicowały swoim drużynom, machając kolorowymi pomponami. Tego dnia wszyscy przedszkolni olimpijczycy okazali się zwycięzcami, a na buziach wszystkich przedszkolaków gościł uśmiech i radość. Na powitanie wiosny, każda z grup zaśpiewała również wiosenną piosenkę, którą przygotowała wspólnie z wychowawcą. Wśród licznych atrakcji nie zabrakło także malowania wiosennych ozdób dla Pani Wiosny oraz malowania twarzy.

Na uroczystości nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu pt. „Wiosenne nakrycie głowy”. Pierwsze trzy miejsca otrzymali: Zosia K. z grupy Delfinki, Maja Weronika S. z grupy Pszczółki oraz Oliwia Sz. z grupy Króliczki. Spośród licznych prac wyróżnienie otrzymali również: Julita P. i Tomek K., z grupy Krokodylki oraz Maciej T. z grupy Kotki.  

Na zakończenie, dzieci z naszych przedszkoli wraz z przybyłymi gośćmi, wyruszyły na przemarsz ulicami miasta ze specjalnie przygotowanym na tę okazję „Wiosnowozem”, by powitać najpiękniejszą porę roku, na którą wszyscy czekaliśmy z wielką niecierpliwością.

Back to top