„Bezpieczne Serce Powiatu”, czyli jedyny w Lubawie dostępny w przestrzeni publicznej

defibrylator AED. 
       Od września w Smerfolandii !

 

        Nie od dziś wiadomo, że Przedszkole Niepubliczne „SMERFOLANDIA” w Lubawie chętnie wspiera różne ciekawe inicjatywy. A jeżeli do dobrego pomysłu dochodzi jeszcze element podniesienia stopnia bezpieczeństwa zdrowia i życia Lubawian – po prostu nie mogło nas w takim przedsięwzięciu zabraknąć!

Projekt Lubawskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych pt. „Bezpieczne Serce Powiatu”, realizowany dzięki wsparciu FIO WML III przez grupę nieformalną AED Projekt, pod przewodnictwem pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia, p. Eweliny Kowalkowskiej, polega na przeprowadzeniu cyklu instruktaży, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz umiejętności dotyczące wykorzystania i obsługi defibrylatora AED w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. W ramach projektu zakupiony został także sam defibrylator AED z osprzętem, który od września będzie dostępny na budynku Przedszkola Niepublicznego „SMERFOLANDIA” w Lubawie (przy wejściu do placówki od strony przychodni) i ma służyć każdemu, kto takiej pomocy będzie potrzebował.

Dlaczego wybraliśmy akurat ten projekt? Ponieważ widzimy potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w powyższym zakresie nie tylko wśród osób związanych z naszymi Przedszkolami, ale także każdemu, kto znajdzie się w sytuacji, gdzie tylko od dostępności sprzętu tego typu zależy czyjeś życie. W naszym mieście to pierwszy ogólnodostępny defibrylator, liczymy, że naszym śladem pójdą także inne jednostki zarówno miejskie, jak i prywatne, a podobnego sprzętu na ulicach Lubawy pojawi się więcej. Dlaczego? Ponieważ poszkodowany dotknięty nagłym zatrzymaniem krążenia ma tylko 10 minut na to, aby otrzymać pomoc niezbędną do przeżycia, przy czym defibrylacja powinna być przeprowadzona w przeciągu 3 pierwszych minut. To czas, w którym TYLKO defibrylator może go uratować. Wiedziałeś o tym? Potrafiłbyś zastosować defibrylator AED, gdyby w takiej sytuacji znalazł się ktoś z Twoich bliskich? Jeżeli nie, zapraszamy do udziału w jednym z kilku instruktaży, które odbywać się będą na terenie Przedszkola Niepublicznego „SMERFOLANDIA” w Lubawie (ul. Rzepnikowskiego 26) w poniedziałek, 2 września 2019r. od godz. 12:00. Po uroczystym otwarciu pierwszego w Lubawie ogólnodostępnego punktu AED, szkolenia prowadzone będą na Sali sportowej przedszkola przez wolontariuszy: wyspecjalizowanych strażaków z OSP Rożental pod kierownictwem strażaka zawodowego, p. Pawła Szauer. Każdy uczestnik wyjdzie od nas bogatszy o wiedzę, jak ważna jest umiejętność obsługi AED i jak defibrylator może pomóc w sytuacji zagrożenia życia. Udział w instruktażach jest bezpłatny.

Jednocześnie dziękujemy Lubawskiemu Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych za zaproszenie do projektu, a grupie nieformalnej AED Projekt – za rewelacyjny pomysł oraz pracę związaną z wcieleniem go w życie. Dziękujemy także strażakowi zawodowemu p. Pawłowi Szauer za przekazanie cennej wiedzy, umiejętności i doświadczenia oraz pomoc przy realizacji przedsięwzięcia.

Serdecznie zapraszamy 2 września!

AED Copy