Budowanie karmnika i dokarmianie ptaków w Grupie „Kangurki” i „Pszczółki”

      Tegoroczna, bardzo łagodna zima może dawać złudzenie, że ominie nas obowiązek wspomagania żyjących na wolności zwierząt. Nic bardziej mylnego – zwierzęta przez wiele lat ingerencji człowieka w ich naturalne środowisko przyzwyczaiły się do naszej pomocy w czasie zimy. Czekają na wsparcie ludzi i szukają pozostawionego przez nich pokarmu. Z tego powodu dzieci z grupy „Kangurki” i „Pszczółki” poświęciły część spędzanych w przedszkolu ferii na budowę karmników i ulepienie kuli tłuszczowo-nasiennej. Zajęło im to dużo czasu i wymagało pomocy dorosłych, ale sprawiło też dużo radości i dało dzieciom poczucie dumy z tego jak pomocne mogą być dla małych zwierząt, czyli ptaków.
Dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego dla najmłodszych o tym komu i jak mogą pomagać zimą dzieci, a czym zajmują się w tej dziedzinie tylko dorośli. Film przedstawiał kilka pomysłów na pomoc zwierzętom, w jaką mogą zaangażować się dzieci. Nasze przedszkolaki wybrały budowę karmnika i podpisały odciskiem palca kontrakt, w którym zobowiązują się do dbania aby nigdy nie był on pusty. Wspólnie z nauczycielami dzieci zbudowały najpierw drewniany karmnik, a następnie bardziej samodzielnie wykonały karmnik z butelki po wodzie i drewnianych patyczków. Na koniec ulepiliśmy kulę tłuszczowo nasienną ze smalcu i wymyślonej przez dzieci mieszanki zbóż i nasion. Najwięcej radości sprawiła dzieciom możliwość wyjścia na zewnątrz i znalezienie odpowiednich miejsc do umieszczenia karmników i kuli tłuszczowo-nasiennej.
Był to bardzo ekscytujący dzień, który zaowocował chęcią dzieci do budowania podobnych karmników w domu z rodzicami. Teraz pozostało nam czekać aż pojawią się ptaszki, które będą mogły korzystać z pomocy dzielnych przedszkolaków.

{gallery}20192020/kangurki/karmnik{/gallery}