Czysta woda zdrowia doda.

 

Przebieg zajęć:
Czwartkowe zajęcia rozpoczniemy od obejrzenia krótkich filmów przedstawiających zanieczyszczone zbiorniki wodne.
„Czysta woda to zdrowie” – rozmowa kierowana na temat zachowań proekologicznych.
Rodzic pokazuje dziecku słoik napełniony czystą wodą oraz słoik z wodą podbarwioną np. farbą i piaskiem, czyli brudną. Rodzic pyta dziecko, dlaczego należy dbać o czystość wód. Zadaje również dodatkowe pytania: Komu potrzebna jest czysta woda? Co się stanie, jeżeli ludzie nie będą dbać o czystość wody? Jak my możemy dbać o czystość wody? W jaki sposób można oczyszczać brudną wodę?
„Oczyszczalnia”– zabawa badawcza mająca na celu rozpoznanie rodzajów zanieczyszczeń i poznaniu prostych sposobów filtrowania wody. Rodzic proponuje zabawę w oczyszczalnię wody. Rodzic przygotowuje trzy słoiki z zanieczyszczoną wodą:
– jeden słoik z wodą zanieczyszczoną naturalnie przez piasek, kawałki roślin i drewna;
– drugi słoik z wodą zanieczyszczoną przez śmieci: plastikowe nieduże elementy .rozmoczone papiery, sztucznie podbarwioną
– trzeci słoik z wodą zanieczyszczoną olejem, sztucznie podbarwioną farbą.
Dodatkowo rodzic daje dziecku 3 puste słoiki przykryte gazą z gumką recepturką.
Zadaniem dziecka jest opisanie rodzajów zanieczyszczeń w słoikach z wodą, określają jej kolor, przejrzystość, zastanawiają się, czy w takiej wodzie mogą żyć rośliny i zwierzęta.
Rodzic proponuje metodę oczyszczenia wody z wykorzystaniem gazy. Brudną wodę dziecko przelewa do pustych słoików, obserwuje zmiany, opisuje zanieczyszczenia, które pozostały na gazie.
Warto podkreślić, iż oczyszczenie wody z widocznych osadów nie świadczy o jej przydatności do picia. Dziecko razem z rodzicem wysuwa wniosek, że wodę można oczyszczać przez filtrowanie. Rodzic podkreśla, że oczyszczenie wody z widocznych osadów nie świadczy o jej przydatności do picia.
,,Gdzie jest mój miś”-zabawa ruchowa. Dziecko bierze misia i kładzie go w dowolnym miejscu na dywanie- misie ,,śpią”. Dziecko chodzi na paluszkach, by nie zbudzić misia. Na hasło rodzica: znajdź swojego misia, dziecko podbiega do niego , przytula go, a następnie podrzuca i próbuje złapać. Na hasło rodzica: miś śpi- dziecko odkłada misia i ponownie porusza się na palcach.
Udanej zabawy!
{gallery}20192020/jezyki/pracazdalna/4{/gallery}