Dzień pączka w „Bajkolandii” i „Smerfolandii”

 

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie. Tłusty Czwartek to symboliczny dzień, kiedy w polskiej tradycji obchodzono hucznie czas kończący karnawał. Z tej okazji bawiono się i objadano, a słowo ” tłuste” charakteryzowało większość potraw, gdyż trzeba było najeść się do syta, by pożegnać karnawał i mieć siłę przed postem.
By tradycji stało się zadość dzieci z Przedszkoli Niepublicznych „Smerfolandia” i „Bajkolandia” w Lubawie, zgodnie ze staropolskim obyczajem wesoło i radośnie celebrowały ten szczególnie słodki dzień przypadający na czwartek, 20 lutego. „Mój pączusiu, mój słodziutki, rośnij duży, okrąglutki” – śpiewały głośno najmłodsi podczas zabaw w swoich grupach. Tego dnia dzieci poznały historię tłustego czwartku i obrzędy z nim związane. Dowiedziały się, jak przebiega produkcja pączków oraz jakich składników należy użyć do ich wypieku. Przedszkolacy spróbowali swoich sił w ciekawych konkurencjach i zadaniach. Przeliczali kolorowe sylwetki pączków i układali je w odpowiedniej kolejności, ćwicząc przy tym umiejętności matematyczne oraz percepcję wzrokową. Nie zabrakło również drużynowej rywalizacji polegającej na jak najszybszym przenoszeniu papierowych sylwetek pączków na talerze. Śmiechu i radosnych okrzyków grupach było przy tym, co nie miara. Prawdziwe świętowanie tłustego czwartku, nie mogło obyć się bez samodzielnego przygotowania pączków. Maluchy z grupy „Słoniki” wraz z Rodzicami piekli przepyszne słodkości, którymi wszystkich częstowali. Natomiast nasi „starszacy” – czyli dzieci z grupy sześciolatków udali się do cukierni, by kupić smakowite pączki. Kreatywność dzieci nie zna granic, ponieważ udowodniły także, iż pączki nie muszą być tradycyjnie przygotowywane i nadziewane marmoladą. Spod rąk naszych przedszkolaków wyszły prawdziwe dzieła, do których użyto różnorodnych technik plastycznych. Były więc pączki pomalowane, ozdobione kolorowym brokatem oraz uformowane z gazet.
Głównym punktem dnia była oczywiście degustacja pysznych pączków. Według przesądu każdy powinien zjeść ich tego dnia tyle, ile tylko może. Przyjęło się, że komuś, kto nie zje w tłusty czwartek pączka, nie będzie się wiodło, dlatego też każdy przedszkolak poddał się staropolskiej tradycji i za smakiem skosztował słodkiego wypieku.

{gallery}20192020/paczek{/gallery}