Gdzie mieszka powietrze? Powietrze w urządzeniach – Kangurki
 
1. „Ogień” – zabawa słowno – ruchowa, sposób wykonania zadania załączony jest na filmiku.
„Ogień”
Rozpalimy duży ogień,
żeby ciepło było w dłonie,
żeby się zrobiło jasno,
Psyttt – ognisko zgasło.
2. „Szukamy powietrza” – zabawa badawcza połączona z rozmową. Dziecko dostaje pustą plastikową butelkę, ogląda ją i stara się określić co jest w środku. Następnie zanurzamy butelkę w misce z wodą i obserwujemy co się stanie – pojawią się bąbelki. Rodzic wyjaśnia ze bąbelki to uciekające z butelki powietrze bo teraz wlewa się tam woda. Bąbelki są dowodem na to, że w butelce było powietrze mimo, że go nie widać. Skoro go nie widać to jaki ma kolor? – dziecko powinno zrozumieć że nie ma koloru, a więc jest bezbarwne.
Zachęcamy do obejrzenia filmu z tym eksperymentem oraz jednym dodatkowym, który również można wykonać w domu. Link poniżej:
3. „Powietrze w balonach” – pokazujemy dziecku balon napompowany i zawiązany oraz drugi nie napompowany. Na oczach dziecka pompujemy drugi balon do wielkości pierwszego i pokazujemy je dziecku obok siebie. Pytamy jak myślisz, czy te balony potrafią latać? Po chwili puszczamy balony, próbujemy ustalić z dzieckiem dlaczego jeden balon spadł na podłogę powoli, a drugi poleciał do góry i spadł pusty. Wyjaśniamy dziecku, że w balonie też jest powietrze i gdy ono ucieka z balonu robi się znowu mały.
4. „Balonowe stemple” – praca plastyczna z wykorzystaniem balonu. Balon należy napompować bardzo lekko, żeby był mały. Na talerzyk wylewamy trochę farby, mogą być dwa kolory wtedy wyjdą kolorowe stemple. Balonik maczamy w farbie i odciskamy jedno koło obok drugiego tak aby powstała gąsienica. Po wyschnięciu dorysowujemy nogi, oczy, uśmiech i inne elementy na jakie mamy ochotę.
5. „Odkurzacz” – proszę wysłuchać z dzieckiem zagadki w formie wierszyka (film załączony do posta). Dziecko rozwiązuje zagadkę (naprowadzamy, podpowiadamy) gdy już wiemy że to odkurzacz zadajemy następujące pytania: Co robi odkurzacz? W jaki sposób zbiera śmieci? Kto może używać odkurzacza? Uczulamy dziecko, że to urządzenie działa na prąd, a więc dzieci nie mogą z niego korzystać bez wiedzy dorosłych.
6. „Ciepłe i zimne powietrze” – porównujemy suszarkę do włosów z zeszytem. Dziecko macha zeszytem wprawiając powietrze w ruch, rodzic pokazuje jak powietrze wydmuchuje suszarka. Porównujemy odszukując różnice: co dmucha powietrzem szybciej, zeszyt czy suszarka? Gdzie powietrze jest zimne, a gdzie ciepłe? Można też pomoczyć włosy dwóm lalkom, sprawdzamy w jaki sposób można wysuszyć je szybciej – dziecko macha zeszytem, a rodzic drugiej lalce suszy włosy suszarką.
7. „Siła powietrza” – zabawa logopedyczna. Kładziemy na stoliku piórka lub pompony, mogą też być skrawki papieru, rodzic siada naprzeciwko dziecka i razem wykonują ćwiczenie. Najpierw dziecko przedmuchuje przedmioty w stronę rodzica, potem rodzic robi to samo, staramy się by nie spadły one ze stołu. Następnie dziecko samodzielnie próbuje zdmuchnąć wszystkie przedmioty ze stołu jak najszybciej.