JASNY DZIEŃ – CIEMNA NOC  

 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

W PRZEDSZKOLU NIEPUBLICZNYM „SMERFOLANDIA” W LUBAWIE W GRUPIE MOTYLKI

12222222     Dnia 18.11.2019r. w grupie Motylki przeprowadzono zajęcia na temat dnia i nocy.

Na początku, nauczyciel przeczytał i omówił z dziećmi wiersz pt. „Niebo” E. Szelbrug – Zarembiny celem wprowadzenia do tematyki zajęć. Następnie dzieci obejrzały krótki seans filmowy na temat kosmosu, dzięki temu miały możliwość poczucia się jak w mini planetarium. W kolejnej części zajęć, dzieci starały się odpowiedzieć na pytania: Kiedy jest dzień, a kiedy noc, co można robić w ciągu dnia, a co w nocy itd.

Następnie, dzieci brały udział w zabawie w kole pt. „Co po czym?” oraz w zabawie badawczej pt. „Dlaczego w dzień jest jasno, a w nocy ciemno?”. Do tej zabawy dzieci wraz z nauczycielem wykorzystały koc i latarkę.

Dzięki tym eksperymentom dzieci dowiedziały się, że słońce świeci, a księżyc odbija światło. Podczas zajęć dzieci również uzyskały informacje na temat, jakie są źródła światła (latarki, żarówki) oraz jakie przedmioty wykorzystywano w danych czasach jako źródła ciepła i światła.

Podsumowaniem zajęć była praca plastyczna wykonana przez dzieci z pomocą nauczyciela pt. „Rozgwieżdżone niebo”.

Zajęcia zakończono wspólną zabawą konstrukcyjną. Dzieci miały za zadanie zbudować z klocków wspólne ognisko jako symbol ciepła, integracji oraz zabaw rówieśniczych.

 

{gallery}20192020/motylki/dziennoc{/gallery}