Kto potrzebuje powietrza? Powietrze gra i pachnie – Kangurki

 

Witamy serdecznie :)

Dziś w dalszym ciągu będziemy bawić się powietrzem.

Życzymy miłej zabawy

 

  1. Zabawy logopedyczne z piórkiem – zdmuchiwanie piórka z różnych części ciała. Rodzic prosi dziecko o umieszczenie piórka (lub kawałka papieru) na różnych częściach ciała i zdmuchnięcie go. Piórko można też układać na częściach ciała rodzica (np. głowa, ucho, nos, dłoń, ramię, stopa, kolano).

  2. Raz słońce, raz ulewa” – zabawa ruchowa, potrzebna będzie karta lub strona gazety – będzie to parasolka. Na hasło „Świeci słońce” dzieci spacerują wesoło w podskokach, na hasło „ulewa” – chowają się pod gazetę unosząc ją nad głowę.

  3. Jak oddychamy?” – ćwiczenie oddechowe. Prosimy dziecko aby położyło się na plecach. W tle można włączyć muzykę relaksacyjną (załączona jest do posta). Dziecko wykonuje kolejne polecenia:

Połóż się wygodnie na plecach, zamknij na chwilę oczy, a teraz je otwórz. Wszędzie wokół Ciebie jest powietrze, nie ma koloru ale można je poczuć. Tym powietrzem oddychasz, tak samo jak inne dzieci, dorośli, zwierzęta i rośliny. Teraz wyobraź sobie, że jesteś odkurzaczem i wciągnij powietrze nosem, wypuść ustami, dmuchasz jak suszarka. Spróbuj jeszcze raz. Przysuń rękę do ust, wciągnij powietrze nosem i wypuść ustami. Czujesz podmuch powietrza na ręce? A teraz popatrz uważnie na swój brzuszek. Oddychaj i obserwuj, co się z nim dzieje. Brzuszek rośnie i opada. To powietrze w nim krąży. Pamiętaj powietrze wciągamy nosem a wypuszczamy ustami.”

Nos jest potrzebny do oddychania dlatego trzeba dbać o jego czystość, zwłaszcza podczas przeziębieni. Zwracamy uwagę dziecka na sposób wydmuchiwania nosa i konieczność mycia rąk po wykonaniu tej czynności.

  1. Myszka do norki” – potrzebna jest piłeczka pingpongowa lub duży puszek i kartonik z wyciętym otworem. Stawiamy pudełko (mysią norkę) na podłodze, dziecko leży na przeciwko niego na brzuchu i stara się wdmuchnąć piłeczkę do norki. Po każdym trafieniu odsuwamy trochę kartonik.

  2. Co możemy napompować?” – wykonanie karty pracy numer 42 z książeczki. Skan poniżej.

  1. Co tak pachnie?” – zakrywamy lub zawiązujemy dziecku oczy i prosimy o powąchanie różnych zapachów. Dziecko próbuje odgadnąć co to jest. Rodzic może podpowiadać opisując do czego to służy, kiedy się z tego korzysta. Proszę wykorzystać to co mają Państwo w domu np. kwiat, pomarańcza, piernik, pasta do zębów, wędlina, cebula).

  2. Silny i lekki wiatr” – symulacja silnych i lekkich podmuchów wiatru przy użyciu koca. Łapiemy kocyk po przeciwnych stronach. Prosimy dziecko aby spróbowało zrobić kocem jak najsilniejszy wiatr, następnie delikatny wietrzyk. Zabawę powtarzamy kilka razy zmieniając kolejność wiatrów.

  3. Dbamy o zdrowie” – ćwiczenia gimnastyczne. Proszę pokazać dziecku kolejne obrazki i przeczytać zadanie przy każdym z nich.

  1. Powietrzna orkiestra” – gra na różnych przedmiotach, np. dmuchanie w butelki, potrząsanie foliowymi torebkami, machanie kartką, klepanie dłońmi w napompowany balon, wypuszczanie powietrza z balonu.