Mieszkańcy wód

 

Witajcie kochani!
Dzisiejsze zajęcia rozpoczniemy od pomalowania farbami sylwety ryby ( jeśli nie macie farbek, pokolorujcie obrazek). Teraz przejdziemy do 10zajęć głównych.
,,Mieszkańcy wód”- rodzic rozkłada sylwety do klasyfikacji przedstawiające zwierzęta zamieszkujące środowiska lądowe i wodne: kot, pies, mysz, papuga, krowa, owca, kura, śledź , flądra, rekin, płetwal, foka, pingwin, delfin, mewa, kaczka, żaba , krokodyl, żółw (ilustracje znajdą Państwo w Pomocach Czterolatka- Opowieści mórz i oceanów: Zwierzęta domowe i wodne ). Na środku dywanu rodzic kładzie niebieską obręcz ( zamiast obręczy można użyć worka w kolorze niebieskim, czy też niebieskiej kartki) . Zadaniem dziecka jest nazwanie zwierząt i umieszczenie w obręczy obrazki przedstawiające tylko te zwierzęta, które mieszkają w wodzie lub blisko niej.
Następnie rodzic proponuje dziecku zabawę w odgadywanie nazw zwierząt. Po kolei opisuje wybrane zwierzęta środowiska wodnego, wymieniając ich cechy, a dziecko podaje nazwę.
,,Dlaczego ryba pływa?”-rodzic pokazuje dziecku rysunek ryby. Zadaje pytanie : dlaczego ryba pływa? Razem z dzieckiem ustala podstawowe czynniki mające wpływ na przystosowanie ryby do życia w wodzie: kształt , płetwy, ogon skrzela, łuski. Następnie dziecko w ,,Karcie pracy” na stronie 17, wykonuje zadanie, które polega na doklejeniu elementów ryby, rysowaniu jej kształtu po śladzie. Na koniec koloruje rysunek według własnego pomysłu.
,,Gdzieś w głębinach morskich fal”-nauka piosenki połączona z zabawą naśladowczą.
Gdzieś w głębinach morskich fal
1.Gdzieś w głębinach morskich fal
gdzieś w głębinach morskich fal
Urządziły ryby bal
urządziły ryby bal
I płetwami pach – pach
z dna podniosły cały piach
Ref: Plum – plum – plum
Jest dziki tłum
Śpiewy, tańce co za szum
Skacze ryba nad falami
Płyńcie do nas, tańczcie z nami
2. Żółw z żółwicą tańczą też
żółw z żółwicą tańczą też
Razem z nimi morski jeż
razem z nimi morski jeż
Tuńczyk rzekł do starej foki
Przez sardynki mylę kroki
Ref: Plum – plum –
3.Rekin gra na saksofonie
rekin gra na saksofonie
A na trąbach morskie słonie
a na trąbach morskie słonie
Ośmiornica na gitarze
Sieć rozlewa soki w barze
Na koniec przyjrzyjcie się przygotowanym zdjęciom różnych gatunków ryb. Jeśli macie w domu akwarium z rybkami idźcie się im przyjrzeć, zwróćcie uwagę na kształt, wielkość oraz kolor rybek.
Miłej pracy!
{gallery}20192020/jezyki/pracazdalna/3{/gallery}