Lany poniedziałek – Pisanki

 

Witajcie Żółwiki https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t6c/1/16/2764.png”);”>❤️https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t8c/1/16/1f422.png”);”>?,

przed nami kolejny dzień pracy.

Jednym z symboli Świąt Wielkanocnych, który na pewno znacie jest jajko, dlatego to ono będzie dzisiaj naszym tematem przewodnim https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5d/1/16/1f95a.png”);”>?https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5d/1/16/1f95a.png”);”>?https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5d/1/16/1f95a.png”);”>?

Odkryjemy je pod wieloma postaciami https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td/1/16/1f423.png”);”>?https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/te7/1/16/1f373.png”);”>?https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td2/1/16/1f967.png”);”>?

Będzie ciekawie :)

Do dzieła.

KRĄG TEMATYCZNY: Lany poniedziałek           293

TEMAT DNIA: Pisanki

Przewidywane osiągnięcia dziecka:

poznaje utwory literackie mówiące o wiośnie i symbolach świąt,

odpowiada na pytania związane z tekstem literackim,

poznaje korzyści płynące z hodowli zwierząt,

dostrzega piękno wytworów sztuki ludowej, regionalnej,

wykonuje prace, wzorując się na wytworach sztuki ludowej,

bierze udział w zabawach badawczych.

Przebieg zajęć głównych:

• „Prosto z jajka” – wysłuchanie opowiadania M. Węgrzeckiej. Rodzic rozkłada przed dzieckiem obrazki przedstawiające:

  • Jajko

  • 294
  • Kurczątko

295

 

  • Kurę

296

(Obrazki można zastąpić prawdziwym jajkiem i innymi sylwetami lub figurkami kurczaczka i kury)

Następnie Rodzic czyta opowiadanie:

Prosto z jajka”

Śpię. Śni mi się rozświetlona słońcem łąka. Rozchichotany motyl huśta się na wysokim źdźble trawy. Fioletowe dzwonki grają na kroplach rosy. Stuk! Stuk! Stuk!

W stronę dzwonków leci pszczoła. Odwraca głowę, żeby popatrzeć na motyla.

Uważaj! – krzyczę do niej. – Z drugiej strony leci twoja przyjaciółka.

Stuk! Stuk! Stuk!

Ko, ko, ko, kochane dzieci! Czas wstawać! – słyszę nagle. Ale po co wstawać? Jest tak ciepło i miło… No, może trochę ciasno…

Stuk! Stuk! Stuk!

Ko, ko, ko! Trudno. Wstaję.

Każdy, kto próbował stanąć w jajku, wie, jakie to trudne. Ale się nie poddaję. Naprężam się i naprężam… I nagle wpada mi do głowy genialna myśl – mięśnie to nie wszystko. Mogę przecież ruszyć głową! Zaczynam dziobać. Najpierw delikatnie, potem coraz mocniej i mocniej. W końcu skorupka pęka. Robię wielką dziurę i ostrożnie wystawiam dziób na zewnątrz. Świat wygląda prawie tak samo, jak go sobie wyobrażałem. Jest tylko trochę większy i bardziej hałaśliwy. No i w koło podskakuje piszczący tłum żółtych opierzonych kulek. Ale to mnie akurat nie dziwi, bo ja też jestem żółty. Wychodzę. I też podskakuję i piszczę. Mama zagarnia nas skrzydłem i zaprasza na śniadanie. W samą porę, bo już w dziobie mi zaschło od tego popiskiwania. Co sił w nogach biegnę do mojej miseczki.

Mama zagdakuje się ze śmiechu.

Spójrzcie na tego piskacza – mówi, głaszcząc mnie po głowie – wielki jak smok i pije jak smok.

Dumnie prężę pierś i zanurzam dziób w wodzie. Bo ja jestem kurczę Smok. Żółty Smok. I kiedyś będę wielki. I sławny.

Rodzic zadaje pytania dotyczące tekstu, np.

  • Gdzie spał kurczaczek?

  • Co mu się śniło?

  • Kto obudził kurczaczka?

  • W jaki sposób kurczaczek wydostał się ze skorupki?

  • Co zobaczył, gdy po raz pierwszy wyszedł na świat?

  • Dlaczego mama nazwała go smokiem?

Warto podkreślić, że kurczakom, tak samo jak innym zwierzętom, do życia potrzebna jest woda.

• „Po co nam jajka?” – rozmowa kierowana przy obrazkach, uświadomienie wartości odżywczych produktów i potraw zawierających jajka. Rodzic rozkłada grzbietami do góry obrazki przedstawiające potrawy i produkty wykonane z jajek. Mogą to być, np.:

 Jajecznica

297

 

 Omlet

298

Naleśniki

299

Makaron

300

Ciasto

301

Jajka sadzone

303

Dziecko kolejno odwracają ilustracje i nazywają je. Na koniec Rodzic pokazuje ozdobioną pisankę (lub jej fotografię), jako kolejny przykład wykorzystania jajek.

Pisanka

304

• „Dlaczego nie tonie?” – zabawa badawcza, badanie zachowania się jajka zanurzonego w wodzie i roztworze soli. Rodzic pokazuje dwie szklanki napełnione wodą – w jednej wcześniej rozpuścił cztery łyżki soli. Do każdej szklanki wkłada jajko. W jednej jajko opada na dno, w drugiej utrzymuje się na powierzchni. Dziecko próbuje odgadnąć, dlaczego tak się dzieje.305

Wniosek, który można ustalić wspólnie z dzieckiem: Słona woda jest gęstsza od zwykłej wody z kranu, dlatego gęstszy płyn ułatwia znajdującym się w niej obiektom unoszenie się w niej.

• „Kolorowe pisanki” – ozdabianie pisanek inspirowane oglądaniem wytworów sztuki regionalnej. Rodzic prezentuje dzieciom pisanki regionalne, np.:

306307308309

 

 

Zadaniem dzieci jest przygotowanie własnej pisanki. Mogą wykorzystać powyższe pomysły, sposób wykonania, wzory. Każde dziecko ozdabia poniższy szablon pisanki lub ugotowane jajko według wybranego pomysłu: maluje farbami, smaruje klejem i obtacza w confetti lub brokacie, okleja wycinankami, bibułą. Dzieci gotową pisankę mogą umieścić w „kąciku wielkanocnym” ?

Poniżej udostępniam szablony pisanek.

20192020/zolwiki/pracazdalna/6

{gallery}20192020/zolwiki/pracazdalna/6{/gallery}