Projekt edukacyjny „ Pszczoła „

DSC 9362Grupa „Pszczółki” zajęła się realizacją projektu edukacyjnego pt. „Pszczoła”. Celem projektu było poznanie życia pszczół, ich zwyczajów oraz szczególnej roli, jaką pełnią w przyrodzie i w życiu człowieka. Jak na prawdziwe „pszczółki” przystało, z wielką ochotą przystąpiliśmy do pracy. 

Na początku ustaliliśmy, co dzieci wiedzą na temat pszczoły oraz czego nowego i ciekawego chciałby się na ten temat dowiedzieć. Wiele informacji na temat pszczoły dostarczyły dzieciom filmy edukacyjne oraz prezentacje multimedialne o budowie, życiu i zwyczajach tych niezwykłych owadów. 

Niezwykłym wydarzeniem była dla przedszkolaków wizyta jednego Rodziców, który podzielił się z dziećmi wiedzą o zawodzie pszczelarza. Dzieci wzięły udział w bardzo ciekawym spotkaniu, podczas którego miały możliwość obejrzenia pustych plastrów miodu oraz różnych akcesoriów związanych z pracą pszczelarza. Mogły dotknąć fragmentów plastrów, powąchać je, porównać między sobą. Podczas zajęć dzieci zadawały mnóstwo pytań i na wszystkie uzyskały ciekawe odpowiedzi. Na koniec każdy przymierzył strój małego pszczelarza i wykonał pamiątkowe zdjęcie. 

Realizując projekt, „Pszczółki” zdobyły również wiedzę na temat miodu – jak powstaje, jak wygląda, jakie są jego rodzaje i oczywiście – jak smakuje! Degustacja miodu była ogromną atrakcją. W ramach relaksacji wybraliśmy się także do kina – a w zasadzie kino przyszło do nas. Wspólne obejrzeliśmy bajkę pt. „Pszczółka Maja. Film” – wesołą animację o przygodach rezolutnej pszczółki i jej przyjaciół. Podczas realizacji projektu nie zabrakło także uwielbianych przez „Pszczółki” prac plastycznych, konstrukcyjnych oraz zadań logicznych. 

Najwięcej radości dostarczyło przedszkolakom wspólne wykonanie makiety ula z rodziną pszczół oraz plastra miodu. Na zakończenie projektu odbył się – niezwykle przez dzieci oczekiwany – „Bal u Mai i Gucia”, na którym przebrane za pszczółki wykonały „Taniec Mai” oraz mogły skosztować „pszczółkowego tortu”.