Służy do mycia , służy do picia bez niej na ziemi nie byłoby życia”-zagadka była doskonałym wstępem do rozpoczęcia zajęć w grupie ,,Jeżyki” z Przedszkola Niepublicznego Smerfolandia w Lubawie.

 

„Służy do mycia , służy do picia bez niej na ziemi nie byłoby życia”-zagadka była doskonałym wstępem do rozpoczęcia zajęć w grupie ,,Jeżyki” z Przedszkola Niepublicznego Smerfolandia w Lubawie.
Głównym celem zajęć było nauczenie dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z prostych doświadczeń i eksperymentów.
Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie zasady korzystania z wody podczas mycia zębów oraz rąk. Zaznaczyliśmy znaczenie wody dla ludzi, zwierząt oraz roślin, a także podkreśliliśmy konieczność jej oszczędzania.
Następnie przeszliśmy do zabaw badawczych. Przedszkolaki za pomocą zmysłów poznały podstawowe właściwości wody :smak, zapach, kolor, a także obieg wody w przyrodzie i jego znaczenie. Obserwowaliśmy co pływa, a co tonie w wodzie. Dzieci umieszczały na powierzchni wody różne przedmioty, następnie podczas obserwacji stwierdzały, które z nich toną, a które utrzymują się na powierzchni. Sprawdziliśmy jak zachowują się różne substancje wlewane i wsypywane do wody. Dzieci wrzucały do wody cukier, mąkę, kawę, wlewały farbę, a potem sprawdzały co się z nimi dzieje.
Najwięcej radości sprawiły dzieciom ćwiczenia oddechowe podczas, których trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomki. W dalszym ciągu zajęć przeszliśmy do zabawy polegającej na podawaniu sobie z rąk do rąk szklanki napełnionej wodą, tak aby jej nie wylać. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną związaną z tematem wody.
Tego dnia postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach co sprawiło im wiele radości. Dzieci doskonale poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami.{gallery}20192020/jezyki/woda{/gallery}