Smyk jest gotowy na ruch drogowy

smyk1

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy szybciej zapada zmrok, a tym samym zmniejsza się widoczność pieszych na drodze. Szczególnie istotne w tym czasie jest odpowiednie zachowanie dzieci, które często pokonują drogę do przedszkola i z powrotem w półmroku. Dodatkowo, rodzice nie zawsze pamiętają o przypomnieniu maluchowi zasad panujących w ruchu drogowym lub nie potrafią tego uczynić właściwie. To wskazuje skalę ryzyka oraz potrzeb dotyczących edukacji uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach pieszych/rowerzystów, już od najmłodszych lat życia.

Dlatego też, dbając o bezpieczeństwo naszych Przedszkolaków, Przedszkola Niepubliczne „Bajkolandia” i „Smerfolandia” w Lubawie postanowiły wziąć udział w projekcie: „Smyk jest gotowy na ruch drogowy”, realizowanym ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III” dofinansowanego przez NIW-CRSO w ramach FIO.

Bezpośrednim celem projektu było przygotowanie naszych dzieci do bezpiecznego, zgodnego z przepisami i kulturalnego poruszania się w ruchu drogowym. Dzięki udziałowi w projekcie, uczestnicy mieli szansę na zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego przekazanymi w dostępny, przyjazny dla grupy wiekowej sposób, tj. z wykorzystaniem specjalnie przystosowanych dla dzieci w wieku przedszkolnym zabawek edukacyjnych imitujących realny ruch drogowy. W trakcie zajęć każde dziecko pełniło jakąś rolę (pieszy, rowerzysta, kierowca, policjant itp.) odgrywając różne scenki drogowe, co w jeszcze bardziej skuteczny sposób przyczyniło się do utrwalenia przekazanej w trakcie zajęć wiedzy.

Dzieci z chęcią uczestniczyły w projekcie, dzieląc się wiadomościami zdobytymi w Przedszkolu oraz czerpiąc wiedzę od osób realizujących projekt. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt osobom za cenną lekcję. Teraz już wiemy, że nasze Smyki są bezpieczne i gotowe do uczestnictwa w ruchu drogowym!