Spotkania na łące
 
Temat dnia: Idziemy na wycieczkę
Przewidywane osiągnięcia dziecka:
– poznaje oraz nazywa rośliny i zwierzęta łąkowe,
– przelicza elementy w zakresie 1–6,
– dopełnia do wybranej liczby, dodaje i odejmuje na konkretach,
– dostrzega piękno przyrody.
Kochane „Żółwiki” zaczynamy dzisiejsze zajęcia :)
Na wstępie zajęć proszę, abyście przypomniały sobie nazwy pór roku oraz policzyły ile ich jest.
Czy udało się Wam powtórzyć je bezbłędnie? Jeżeli tak, to zapraszam Was na poniedziałkowe zajęcia. Dzisiaj przeniesiemy się na łąkę.
Jednak zanim to zrobimy – przypomnijcie sobie przynajmniej 3 nazwy zwierząt, które tam mieszkają i spróbujcie przez chwilę naśladować ich zachowania
Jeżeli nie pamiętacie, podsyłam krótkie przypomnienie:
Teraz możemy przystąpić do głównych zadań
I. „Kto mieszka na łące?” – loteryjka obrazkowa, dostrzeganie cech charakterystycznych wyglądu zwierząt łąkowych, doskonalenie pamięci wzrokowej.
Proszę, aby Rodzic rozłożył przed dziećmi ilustracje różnych zwierząt, wśród których powinny się znaleźć: żaba, motyl, kret, pszczoła, mrówka, pająk, biedronka, ślimak, dżdżownica. Prosi o wybranie zwierząt łąkowych i nazwanie ich.
Zadaniem dzieci jest opisanie wyglądu zwierząt, ich kształtu, koloru, sposoby poruszania się.
Po tym zadaniu proponuję zabawę pamięciową
Rodzic układa kilka obrazków przed dzieckiem, daje czas na zapamiętanie sekwencji. Dziecko zamyka oczy, a Rodzic w tym czasie zabiera jeden obrazek. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co zniknęło.
II. „Ile pszczół jest na kwiatku?” – zabawy matematyczne, doskonalenie umiejętności ustalania wyniku dodawania i odejmowania na konkretach.
Dziecku należy rozdać proste sylwety kwiatów (może być ten proponowany przeze mnie oraz może być narysowany przez Rodzica) i drobne elementy, które będą „pszczołami” (np. małe klocki lub papierowe kółeczka).
Zadaniem Rodzica jest opowiedzenie historii matematycznych. Dziecko ilustruje je, układając odpowiednią liczbę elementów na kwiatkach, np. Rodzic mówi – na kwiatku siedzą dwie pszczoły. Dołóż tyle pszczół, żeby na kwiatku było ich sześć.
Zabawa trwa kilka minut.
 
III. Uzupełnienie „Karty pracy.Woda” s.24 – dziecko dopełnia do sześciu, doklejając odpowiednią liczbę elementów na karcie pracy. Chętne dziecko rysuje dwa inne owady występujące na łące.
„Żółwiki” na zakończenie zapraszam Was na chwilę relaksu i wyciszenia. Połóżcie się wygodnie na łóżku, kocu lub dywanie. Zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w odgłosy łąki:
 
20192020/zolwiki/pracazdalna/5
{gallery}20192020/zolwiki/pracazdalna/5{/gallery}