Ukryte niespodzianki. Było sobie jajko.

 

  1. Dla utrwalenia powtarzamy zabawę ruchową „Niedźwiadki”. Na środku pomieszczenia rozkładamy koc (będzie to gawra niedźwiadków). Dzieci zamieniają się w niedźwiadki i chodzą na czworaka. Na hasło „Niedźwiadki do domu!” dziecko chowa się pod koc. Na hasło „Niedźwiadki na spacer!” dziecko wychodzi z pod koca i spaceruje dalej po „lesie” na czworakach.

  2. Niespodzianki wielkanocnego Zajączka” – zabawa dydaktyczna, szukanie w pomieszczeniu ukrytych niespodzianek, ćwiczenie orientacji w przestrzeni. Rodzic gdy dziecko nie widzi chowa w pomieszczeniu niespodzianki (to czym Państwo dysponujecie np. jajeczka, cukierki, świąteczne ozdoby). Dziecko szuka niespodzianek, a rodzic naprowadza je używając słów: nad, pod, na, za, wysoko, nisko, obok np. Chyba jedna niespodzianka była wysoko, obok misia. Znalezione przedmioty dziecko gromadzi w jednym miejscu.

  3. Ile czego?” – zabawa dydaktyczna, segregowanie i przeliczanie znalezionych niespodzianek. Dziecko rozkłada niespodzianki na kupki i przelicza ile znalazło cukierków, ile jajeczek, ile zajączków itd.

  4. Gdzie się ukrył zajączek? – dziecko odwraca się, a rodzic chowa w pomieszczeniu maskotkę zajączka. Następnie dziecko szuka zajączka, a rodzic naprowadza je za pomocą klaskania. Jeżeli klaszczemy cicho i wolno, to znaczy, że dziecko jest daleko do zajączka. Im szybciej i głośniej klaszczemy tym bliżej zajączka jest dziecko.

  5. Pisanka” – praca plastyczna. Proszę wykonać kartę pracy numer 37 z książeczki. Należy dokończyć kolorowanie pisanki. Można wykorzystać kredki, mazaki lub pastele. Następnie wypychamy pisankę i zdobimy ją kuleczkami z plasteliny, krepy bądź papieru. Skan karty pracy dla osób, które nie odebrały książek znajduje się poniżej.

260

  1. Jajko” – proszę wysłuchać z dzieckiem odczytu wiersza J. Brzechwy pt. „Jajko”. Nagranie jest dołączone do posta. Następnie proszę porozmawiac z dzieckiem na temat treści wiersza. Oto pytania pomocne w rozmowie:

  • Co robiło jajko?

  • Kto zwracał uwagę jajku?

  • Dlaczego kura martwiła się o jajko?

  • O co prosiła kura?

  • Czy jajko słuchało kury?

  • Co się stało z jajkiem?

  • Czy kura miała rację?

  • Czy Ty też czasem jesteś uparty/a jak jajko?

  • Czy warto być upartym?

  1. Ostrożnie, to jajka” – zabawy badawcze. Proszę pokazać dziecku poniższą ilustrację i porozmawiać o rozmiarach i kolorach jaj. Jeżeli macie Państwo w domu różne jajka to proszę je pokazać dziecku. Następnie wspólnie sprawdzamy właściwości jajka. Proszę odnosząc się do wiersza spróbować:

  • Rozbić jajko – niech dziecko przyjrzy się wnętrzu skorupki, kolorom poszczególnych części jajka, może dotknąć żółtka i białka.

  • Usmażyć jajko – niech dziecko zaobserwuje jak zmienia się kolor białka pod wpływem temperatury.

  • Można pomieszać jako aby pokazać dziecku co to znaczy zrobić jajecznicę.

268

  1. Jajko” – zabawa muzyczna. Proszę pobawić się w masażyki w rytm muzyki. Najpierw rodzic rysuje na pleckach dziecka, potem zamieniamy się. Następnie dziecko może porysować na plecach swoich lalek, misi. Proszę wzorować się na załączonym do posta filmiku. Piosenka również jest załączona w poście.

Jeżeli będą Państwo robić zakupy to proszę przy okazji zaopatrzyć się w styropianowe jajko, barwniki do jajek. Proszę nie wychodzić z domu specjalnie po jajko.