Wielkanocne tradycje
 
         Dzisiejsze zajęcia rozpoczniemy od wychwytywania sekwencji rytmicznych. Zadaniem dziecka jest odtworzenie kolejności ułożonych w rzędzie pisanek. Dziecko może również dokończyć sekwencje składające się z kilku elementów. ( zamiast ilustracji pisanek można wykorzystać klocki, figury geometryczne)
Teraz przejdziemy do obejrzenia ilustracji przedstawiających zwyczaje i tradycje wielkanocne.
• „Co wkładamy do koszyczka?” – rodzic pokazuje pusty koszyczek wiklinowy, pyta o jego przeznaczenie podczas przygotowań do świąt, prosi o pomoc w doborze produktów do święconki. Zadaniem dziecka jest wymienienie nazw przedmiotów i produktów: jajka, chleb, kiełbasa, sól, pieprz, cukrowy baranek – wspólnie z rodzicem krótko omawiają symbolikę poszczególnych produktów. Rodzic układa przedmioty na tacy, oprócz nich kładzie gałązki bukszpanu, serwetkę oraz inne produkty niezwiązane ze świętami. Zaprasza dziecko do zabawy w odgadywanie nazw produktów za pomocą dotyku lub węchu. Rodzic zawiązuje mu oczy chustką i podaje losowo wybrany przedmiot. Dziecko dotyka, wącha, odgaduje nazwę i decyduje, czy to produkt ze święconki, czy nie.
• „Wielkanocny baranek” – praca plastyczna techniką wyklejania watą. Dziecko wypycha i ozdabia sylwetę baranka z „Teczki małego artysty”. Z obu stron sylwety nakleja watę zwiniętą w kulki, zgina baranka na linii grzbietu i przykleja go do zielonej kartki.
Teraz popracujemy trochę nad zwiększeniem sprawności narządów artykulacyjnych. Zabawa nosi tytuł ,,Klej”
Zadaniem dziecka jest utrzymywanie języka przy ,,górce” za górnymi zębami (przy wałku dziąsłowym). Nie może go oderwać, bo znajdował się tam specjalny klej do przyklejania języków. Dziecko może ,,kłapać” zębami, ziewać, przełykać ślinę, ale tylko z podniesionym wysoko językiem. Rodzic może w tym czasie liczyć, np. do 30, dostosowując tempo liczenia do możliwości dziecka.
Na koniec dzisiejszych zajęć zabawa ruchowa mającą na celu kształtowanie właściwych reakcji na podany dźwięk, koordynację ruchową oraz reakcje równoważne. Zabawa nosi tytuł ,,Wskocz do hula-hop”
Rodzic kładzie na środku dywanu obręcz. Dziecko biega po pokoju. Na jedno klaśnięcie rodzica dziecko wskakuje do swojej obręczy na jednej nodze. Na dwa klaśnięcia- wskakuje do swojej obręczy obunóż. Na trzy- wskakuje do obręczy obunóż bokiem.
{gallery}20192020/jezyki/pracazdalna/6{/gallery}