Podróż do Japonii, czyli Żabki poznają świat

 

IMG 20180315 100332Ciekawość świata, chęć poznawania różnych kultur i obyczajów to niezwykła cecha, która rozwija w dzieciach otwartość i tolerancję. W celu kształtowania powyższych umiejętności dzieci z grupy Żabki  „podróżują” do różnych krajów. Tym razem odwiedziliśmy Japonię. Jeden dzień na poznanie tego niezwykłego, orientalnego kraju to niewiele, dlatego też tym razem najbardziej skupiliśmy się na sztuce i tradycji. Już od rana każdego przedszkolaka witała Japonka (p. Ania) tradycyjnym ohayō oraz kon’nichiwa.

Zajęcia rozpoczęły się od stworzenia przez dzieci wspaniałej galerii, w której nie zabrakło japońskich specjałów, przyborów, czasopism, elektronicznych wynalazków, robotów, a także elementów garderoby. Następnie obejrzeliśmy film o Japonii, jej kulturze i tradycjach. Dowiedzieliśmy się co to jest orgiami i ikebana, dzieci próbowały samodzielnie stworzyć niezwykłe dzieła z papieru. Poznaliśmy pismo japońskie i próbowaliśmy odczytać swoje imiona w tym języku. Chłopcom spodobała się prezentacja sztuk walki, takich jak sumo, czy karate, ale najbardziej zafascynowali się robotami i japońskimi samochodami. Dziewczynki natomiast podziwiały piękne kwieciste ubrania, wachlarze i przymierzały buty, tzw. japonki.

Oczywiście podróż po Japonii nie mogła się obyć bez degustacji tradycyjnych japońskich przysmaków, t.j. sushi, sos sojowy, wasali, czy makaron ryżowy, ale poza tym próbowaliśmy również naszych krajowych produktów o smaku wiśni, aby utrwalić dzieciom powszechnie znaną nazwę Japonii, czyli Kraj kwitnącej wiśni.

Na koniec poznaliśmy różne ciekawostki, np. o tym, iż w Japonii arbuzy mają kształt sześcianu, a najpopularniejszymi przysmakami wśród młodzieży są napój Fanta i baton Kitkat. Kolorowaliśmy także Japonkę oraz flagę jej kraju, a pożegnaliśmy się piosenką Qndel oraz zwrotem sayōnara.

Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejną podróż, a do Rodziców kierujemy ogromne Arigatō za pomoc w realizacji zajęć.