Złota rybka. Z muzyką nad jeziorem.

  1. „Przelot do szklanki” – zabawa logopedyczna. Najpierw prosimy dziecko aby niewielki kawałek papieru lub gazety podarło na kawałki. Skrawki papieru rozkładamy przed dzieckiem. Przygotowujemy szklankę, do której dziecko ma poprzenosić papierki za pomocą słomki. Przykładamy słomkę do wybranego papierka, wciągamy powietrze, tak by podnieść papierek i wypuszczamy je dopiero gdy znajdują się nad szklanką. Należy przenieść przynajmniej 10 skrawków papieru.

  2. „Pająk” – zabawa słowno-ruchowa. Siadamy z nogami wyciągniętymi do przodu.

Idzie pająk po pieńku, (idziemy palcami po swojej prawej nodze)

Pomaleńku, pomaleńku. (nadal idziemy palcami po prawej nodze, mówimy powoli)

Napotkał biedronkę. (zatrzymujemy się)

Hop, na drugą stronkę. (przekładamy dłoń na lewą nogę)

Idzie pająk…(powtarzamy od oczątku pokazując na lewej nodze)

  1. „O rybaku i złotej rybce” – wysłuchanie bajki M. Strzałkowskiej i omówienie treści utworu. Proszę odsłuchać z dzieckiem nagranie odczytywanej bajki – film załączony jest w oddzielnym poście. Następnie proszę porozmawiać z dzieckiem o treści utworu. Pytania, które warto wykorzystać w rozmowie:

  • Kogo spotkał rybak?

  • Czy to była zwykła rybka?

  • Co rybka obiecała rybakowi?

  • Czy rybak miał jakieś życzenia?

  • Co chciała od złotej rybki żona rybaka?

  • Czy żona była zadowolona, kiedy rybka spełniała jej życzenia?

  • Jak myślisz, czy to dobrze, że rybka nie spełniła ostatniego życzenia żony? Dlaczego?

Na zakończenie rozmowy proszę podkreślić, że należy cieszyć się z tego co mamy. To że mamy więcej niż inni nie sprawi, że będziemy szczęśliwi.

  1. „Jak ryby w wodzie” – zabawa naśladowcza z elementami ćwiczeń logopedycznych. Naśladowanie ruchów ryby. Najpierw opowiadamy dzieciom, że prawdziwe ryby nie mówią nic, potrafią tylko pływać i puszczać bąbelki pyszczkiem. Dzieci kładą się na podłodze na brzuchu i odpychają się rękoma naśladując ruch ryby. Na hasło rodzica: „bąbelki” ryby zatrzymują się i puszczają bąbelki pyszczkami, czyli zamykają i otwierają usta.

  2. „Rybka” – praca plastyczna. Potrzebna będzie kart numer 35 z książeczki. Malujemy rybkę najpierw samą wodą, następnie zanim wyschnie nakładamy farbę żółtą i czerwoną. Należy tylko delikatnie dotykać pędzelkiem i zaczekać aż kolory wymieszają się. Używamy tylko kolorów podstawowych, aby dziecko mogło zaobserwować powstawanie nowych kolorów (żółty, czerwony, niebieski). Jeżeli nie znajdą Państwo w domu farb, to można spróbować pofarbować rybkę kawałkami krepiny lub barwnikami spożywczymi. Poniżej znajduje się skan karty pracy potrzebnej do tego zadania.

  1. „Czy jezioro słychać?” – zabawa muzyczno ruchowa. Najpierw opowiadamy dziecku, że jezioro nie zawsze można usłyszeć. Gdy wieje wiatr słychać szum a gdy jest spokojna i bezwietrzna pogoda nad jeziorem nie słychać nic. Do zabawy potrzebne będą jednorazowe reklamówki lub worek na śmieci. Dziecko ma za zadanie grać muzykę jeziora za pomocą folii. Gdy rodzic mówi „wiatr” dziecko potrząsa mocno folią, a gdy pada hasło „cisza” dziecko przestaje się ruszać i czeka aż folia przestanie wydawać dźwięk.

  2. „Ryby w jeziorze” – zabawa matematyczna. Wycinamy według instrukcji na poniższych zdjęciach 6 kolorowych rybek. Wystarczy kształt rybki z okiem. Dziecko może zrobić to samo. Na niebieskiej kartce rysujemy fale. Prosimy dziecko aby policzyło rybki i przykleiło je na jezioro, tak aby 2 rybki płynęły na górze, 1 na środku i 3 na dole.

  1. „Dbamy o zdrowie” – proszę aby dziecko wykonało zadania razem z dziewczynką na załączonym filmiku.

  2. Układanie dowolnych konstrukcji z klocków lub patyczków.