Wiosna na łące – Jeżyki
 
Przewidywane osiągnięcia:
– nazywa i wyróżnia zwierzęta występujące w tekście,
– odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu,
– rozumie znaczenie powiedzenia „Kwiecień – plecień…”,
– dobiera rymy do podanych wyrazów,
– wymienia nazwy wybranych kwiatów wiosennych,
– wykonuje pracę plastyczną według instrukcji.
Przebieg zajęć głównych:
Witajcie kochani ;)
Dzisiejsze zajęcia zaczniemy od zabawy pt. ,,Lustro” Zabawa ta uczy koncentracji i wzmacnia relacje z partnerem. Dziecko dobiera się w pary np. z bratem/siostrą, jedna osoba jest lustrem, druga przeglądającym się w lustrze. Ćwiczenie polega na tym, że osoba, która gra rolę lustra, musi naśladować swojego partnera starając się wykonywać takie same gesty.
„Plamka i las pełen tajemnic” – czytanie i omówienie opowiadania A. Gajewskiej „Kwiecień – plecień”. Rodzic zaprasza dziecko do uważnego wysłuchania opowiadania:
Kwiecień–plecień
Słonko przygrzewało coraz mocniej i las budził się po zimowym śnie. Nawet w najbardziej zacienionych zakamarkach znikały już ostatnie ślady śniegu.
Miś Plamka razem ze swoim rodzeństwem, Misiem i Misią, biegali po całym lesie w poszukiwaniu pierwszych znaków wiosny. Co chwila z innej strony dało się słyszeć radosny głos: – Patrzcie! Jagodowe krzaczki mają już pierwsze listki! – A pod drzewem widać małe paprocie! – przekrzykiwały się niedźwiadki wśród pisku i śmiechu. – Fiołki! Prawdziwe fiołki! – krzyknęła nagle Misia, podskakując z radości. – Gdzie? Gdzie? – dopytywał się Plamka, biegnąc między drzewami. Nagle potknął się o wystający korzeń i jak długi wpadł nosem w sam środek pachnącej, fioletowej łąki. – Jak pięknie pachną – szepnął. – Szkoda, że mama ma tyle domowych zajęć i nie mogła z nami pójść na wiosenną wycieczkę. – Ale, ale – pomyślał – skoro mama nie może przyjść do fiołków, fiołki mogą pójść do mamy! – Słuchajcie! – zawołał Plamka. – Zróbmy mamie niespodziankę i zanieśmy jej wielki, pachnący, wiosenny bukiet! Na pewno się ucieszy! I już po chwili cała trójka prześcigała się w wynajdywaniu najpiękniejszych i najbardziej pachnących fiołków, żonkili i krokusów. Lecz kiedy mieli już całe naręcza wspaniałych kolorowych kwiatów i postanowili wracać do domu, słonko nagle schowało się za chmury i zerwał się zimny wiatr. – Lepiej się pospieszmy – zaniepokoiła się Misia. – Mama będzie się o nas martwiła. Ale z nieba zaczęły już padać krople deszczu, a potem zimne i białe płatki śniegu. Biegli coraz szybciej, lecz ich futerka były coraz bardziej przemoczone! Na szczęście Plamka zauważył szczelinę w pniu wielkiego dębu. – Schowajmy się, szybko! – zawołał. – Ojej, co to jest to białe? – spytała Misia, kiedy już jako tako zdołali się skryć. – To śnieg – odparł Plamka – ale przecież miała być już wiosna! Czy znowu zacznie się zima?! – Hu, huu! Witam gości! – usłyszeli nagle nad sobą. To sowa, bo było to jej mieszkanie, spoglądała na nich z góry. – Dzień dobry, Pani Sowo – powiedziały niedźwiadki chórem. – Widziała Pani? Zima chyba wraca! – Ach! – odrzekła sowa wyniośle. – Widać, że jeszcze niewiele wiecie o świecie… Wszak stare leśne przysłowie mówi: „Kwiecień – plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. A właśnie mamy kwiecień! Hu, huu! – Tak, tylko skąd wiedzieć, kiedy akurat będzie „trochę lata”? – pomyślał Plamka, patrząc na zmoknięte fiołki.
Rodzic zadaje pytania dotyczące przeczytanego tekstu, np. :
-Jakie zwierzęta wybrały się na spacer?
-Czego szukały?
-Co znalazły po drodze?
-Jak zmieniła się pogoda podczas spaceru?
-O jakim przysłowiu mówiła sowa?
„Kwiecień – plecień” – z pomocą rodzica dziecko stara się wyjaśnić powiedzenie „Kwiecień – plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. Omawiając kwietniową aurę, układa na przemian na dywanie obrazki symbolizujące zimę i wiosnę, np. śnieg, kwiat, ciemna chmurka, słońce, narty, rower.
Następnie rodzic tłumaczy zasadę rymowania na podstawie słów „kwiecień” – „plecień” i proponuje zabawę w dobieranie rymów: rozkłada na dywanie obrazki, których nazwy się rymują, i prosi o dobranie par. Ćwiczenie to wymaga pomocy rodzica. Przykłady rymów: koń – słoń, kot – płot, narty – karty, huśtawka – truskawka, gruszka – pietruszka, sowa – krowa, książka – wstążka. Następnie dzieci mogą wymyślać własne rymy. Pomoce: obrazki przedstawiające symbole zimy i wiosny, np. śnieg, chmura, słońce, narty, rower.
• „Wiosenne kwiaty” – rodzic prezentuje dziecku kwiaty, których nazwy pojawiły się w tekście: krokusy, fiołki i żonkile. Dziecko opisuje ich wygląd, barwę, kształty, wącha je. Wspólnie nalewają wody do wazonu, umieszczają w nim kwiaty.
Następnie wykonuje pracę plastyczną. Z „Teczki małego artysty” wypycha sylwetę żonkila i łączy poszczególne części kwiatu, tworząc formę przestrzenną.
NAUKA PIOSENKI:
„Kwiecień” – nauka piosenki i zabawa orientacyjno-porządkowa, rozwijanie umiejętności wokalnych i poczucia rytmu. Naukę piosenki najlepiej zacząć od refrenu. Dziecko uczy się słów i melodii fragmentami, metodą powtarzania za rodzicem.
Na koniec nasze ulubione zabawy słowno-ruchowe ;)
Pająk
Idzie pająk po pieńku (idziemy palcami po swojej prawej nodze)
pomaleńku, pomaleńku (nadal idziemy palcami po prawej nodze, mówimy powoli)
Napotkał biedronkę (zatrzymujemy się)
Hop, na drugą stonkę (przekładamy dłoń na lewą nogę)
Idzie pająk…..
Palcem kiwam
Palcem kiwam (kiwamy palcem wskazującym)
palcem grożę (grozimy palcem wskazującym)
palcem kłuję (dotykamy kilka razy klatki piersiowej palcem wskazującym)
i wskazuję. (wskazujemy palcem wybrane osoby)
Palcem pukam. (pukamy zgiętym palcem w jedno kolano)
Palcem skrobię. (skrobiemy palcem kolano)
Palcem wzywam cię ku sobie (przyzywamy palcem inną osobę)
{gallery}20192020/jezyki/pracazdalna/12{/gallery}